YURTDIŞI ALIŞVERİŞ REHBERİ

Güncel Yurtdışı Alışveriş Rehberi:


Yurtdışı alışverişlerine olan ilgi tüm Dünya'da gitgide büyüyor. Çok büyük bir Ürün yelpazesine sahip olan başta Çin kaynaklı siteler(Aliexpress, Gearbest, Banggood, Dx vs.) ve ilk kurulmuş en büyük internet alışveriş sitesi olan Amazon.com Dünya'da en çok alışveriş yapılan e-ticaret siteleridir. Ülkemizde ise bu siteleri kullanarak yurtdışından alışveriş yapanların sayısı bir hayli çoğalmaktadır. Bunun nedeni ise fiyatların Ülkemize göre çok daha uygun olmasıdır. Alışveriş yapanların çokluğuyla beraber bunun aksine bazılarımız hala yurtdışından alışveriş yapmanın güvensiz olacağını düşünerek alışveriş yapmaktan çekiniyorlar. Bazılarımız ise yurtdışı alışveriş sitelerine güveniyor fakat ben ben beceremem bu işi deyip alışveriş yapmıyorlar. Bu yabancı alışveriş sitelerinde; Adres nasıl yazılır, ad soyad nasıl yazılır ve hangi yöntemlerle öderim gibi sıkıntıları yaşıyor genelde birçoğumuz. Güvenli bir şekilde yurtdışından nasıl alışveriş yapmanız gerektiğini , kafanıza takılan soru işaretlerini ve sıkıntılarını bu rehber ile gidermeye çalışacağım.

Dikkat etmeniz gereken konular alışveriş yapacağınız siteye göre farklılık gösterir. Örneğin, Aliexpress en çok alışveriş yapılan, küresel ticaretin en yoğun olduğu çin menşeili sitelerden birisidir. Aliexpress'in bu kadar yoğun bir müşteri kitlesinin olmasının en önemli sebebi fiyatların belirgin bir şekilde çok uygun olmasıdır. Sitenin işleyişini, 'Farklı satıcıların kendi ürünlerini sattığı farklı mağazalar.' şeklinde nitelendirebiliriz. Ülkemiz üzerinden de yoğun bir alışveriş hacmi olduğunu söyleyebilirim.  Doğru satıcıyı seçmek ve doğru bir alışveriş için dikkatli olmanız gereken önemli unsurlar vardır. Buna dikkat etmeyip daha önce satış yapmamış bir satıcıdan ürün alırsanız mağdur olabilirsiniz. Aliexpress tabi ki de böyle dolandırıcılara karşı alışveriş yapan kişiyi korur ve kısa zamanda sorunu çözmeye çalışır. Aliexpres'ten alışveriş yapmadan önce sizler için hazırladığım Aliexpress Alışveriş Rehberini detaylıca incelemenizi öneririm.

Amazon ise yukarıda bahsettiğim gibi kurulmuş en büyük internet alışveriş sitesi'dir. Amazon'un işleyişi ise kendi bizzat sattığı ürünler olmakla beraber farklı satıcıların da satış yapmasına imkan veren bir sistemdir. Amazon müşterisine oldukça değer verir, diğer Çin kaynaklı sitelere nazaran sizin alışveriş memnuniyetini özenle sağlamaya çalışır. Amazon.com kendi sattığı ürünlerin her zaman arkasında durur ve durumla bizzat ilgilenir. Benim de size tavsiyem Amazon'un kendi satışını yaptığı ürünleri tercih etmenizdir. Amazon'un kendi sattığı ürünleri ''Ships from and sold by Amazon.com'' ayrıntısıyla ayırt edebilirsiniz. Eğer başka bir satıcı'dan alışveriş yapıp bir sorun yaşarsanız sorunu o satıcıyla konuşup halletmeniz gerekir. Amazon'un kendi satışını yaptığı ürünlerde bir problem yaşarsanız chat  bölümünden yardım alarak sorununuzu kolay ve sorunuz bir şekilde halledebiliyorsunuz. Size zorluk çıkarmayan aksine kolaylık sağlayan en önemli alışveriş sitelerinden birisidir. Satana kadar değil sattıktan sonra herhangi bir soruna karşı da size yardım eder. Tavsiye ettiğim en güvenilir, en soruns diyebilirim. Amazon hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve doğru bir alışveriş deneyimi yaşamak için Amazon Alışveriş Rehberini detaylıca incelemenizi öneririm.

Banggood.com sadece kendi tedariğindeki ürünleri satan yine Çin menşeili bir alışveriş sitesidir. Bu sitenin de müşteriye karşı yaklaşımı çok iyi olup, ürünleri bizzat kendileri tedarik ettiği için sorun yaşama ihtimaliniz çok daha az diyebilirim. Fiyatları genel olarak uygundur. Özel günlerde son derece iyi indirimler olur, takip ederseniz almak istediğiniz ürünleri çok uygun bir fiyata alabilirsiniz. Kargo ücretleri çok makul düzeyde olup, kargonuzu herhangi bir hasara karşı korumak için yine uygun fiyatlarla sigortalayabiliyorsunuz. Yolda kırılma, hasar görme gibi olaylarlara karşı kargonuzu korumuş oluyorsunuz. Sipariş verirken kayıtlı posta'yı tercih etmenizi öneririm, çünkü kargoyu size getiren ptt görevlisi sizden imza almadan ürünü teslim edemez. Kayıtsız postalar herhangi bir imza gerektirmediği için posta görevlileri postanızı apartmana bırakabilir ve bu durumda postanızın kaybolma tehlikesi vardır. Banggood.com hakkında daha çok bilgi sahibi olmak için Banggood Alışveriş Rehberini detaylıca incelemenizi tavsiye ederim.

Çok köklü bir e-ticaret sitesi olan Ebay 3 Eylül 1995 yılında Amerika'da kurulmuştur. Ebay satıcı ve alıcı arasında aracı görevi üstlenir. Açık arttırma usülü ile ün kazanan site ülkemizdeki Gittigidiyor.com'un da sahibidir. Ebay'in ürün yelpazesi oldukça geniştir, aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeyi burada bulabilirsiniz. Hem 2.el, hem de sıfır ürün satan birçok farklı satıcının tercih ettiği çok büyük bir sitedir. Ülkemizde ise Paypal'ın Türkiye pazarından çeşitli nedenler ve zorunluluklar yüzünden çekilmesiyle birlikte E-Bay'den alışveriş yapma imkanı şu anda maalesef yoktur. Neden alışveriş yapamıyoruz diyorsanız da, çoğu satıcı Paypal ile ödeme yöntemini kullandığı için alışveriş yapamamaktayız. Paypal'ın yakın zamanda tekrar Türkiye'de faaliyet göstereceğine dair duyumlar ortaya atılmaktadır. Eğer bu durum oluşursa E-Bay'den tekrar alışveriş yapma imkanımız olacaktır. Paypal'ın tekrar Türkiye'de faaliyet göstermesini dört gözle bekliyoruz.Gearbest yakın zamanda kurulmuş olup genel olarak Banggood tarzı Çin menşeili bir sitedir. Sitesinde sattığı ürünlerin hepsini kendisi tedarik edip satar. Elektronik ürünlerin ağırlıklı olduğu bir sitedir. Paypal ile alışveriş yapmak en güvenli yöntemdir, fakat şu an paypal Ülkemizde hizmet vermediği için bu imkanı kullanamıyoruz. Bu yüzden daha çok Banggood.com'u tercih etmenizi öneririm çok büyük fiyat farkları olmadıkça. Çünkü Banggood'um şartları şu an çok daha caziptir. Zira ekşi sözlük'teki yorumlara bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder