ALİEXPRESS ALIŞVERİŞ REHBERİ

ALİEXPRESS ALIŞVERİŞ REHBERİ: (Ali Ekspres, Aliekspress)

Aliexpress hem ürün çeşitliliği açısından, hem de fiyatların uygunluğu açısından en çok tercih edilen yurtdışı alışveriş sitelerinden birisidir. Birçok satıcının satış yapmasına olanak sağladığı Çin menşeili bir yurtdışı online alışveriş sitesidir. Son derece güvenilir olan Aliexpress uyguladığı ''alıcı koruması'' ile alıcıyı çeşitli dolandırıcılıklara karşı korur. Siz onay vermeden para satıcıya aktarılmaz ve size gönderilen ürünün doğrulanması açısından da vaktiniz olmuş olur. Ülkemizde de Aliexpress üzerinden yapılan alışveriş sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Türkiye'de bulunması zor ve pahalı olan ürünleri makul bir fiyatla Aliexpress'ten almanız mümkündür. Çeşitlilik açısından oldukça geniş bir yelpazesi bulunan Aliexpress ihtiyacınız olan ürünleri kolayca bulabileceğiniz yurtdışı alışveriş sitesidir. Alışveriş yapmak isteyip de çeşitli sebeplerden ötürü alışveriş yapamıyorsanız size bu rehber ile Aliexpress'ten alışveriş yapmanın püf noktalarını öğreteceğim. Alışveriş yapmaktan çekinen kişiler genellikle adres, ad soyad,ödeme ve güven konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Aslında bu sorunların hepsi çok basittir ve aktaracağım bilgiler ile Aliexpress'ten alışveriş yapmanızın önünde herhangi bir engel kalmayacaktır.

Öncelikle Ad Soyad ve Adres konusunda yapmanız gereken en önemli şey 'Türkçe Karakter' kullanmamanız gerektiğidir. Örneğin: ''Çağatay Ulaş'' isimli birisi Ad soyad Kısmına ''CAGATAY ULAS'' yazmalıdır; Adres için yine türkçe karakter kullanmamalıyız Örneğin: ''Sarnıç Özen Mahallesi Üstün Apt.'', '' Sarnıc Ozen Mahallesi Ustun Apt.'' olarak yazılmalıdır.
Nasıl ödeme yapacağım diye düşünüyorsanız; kredi kartı ve banka kartı ve ön ödemeli debit kartlar ile ödeme yapabilirsiniz. Kredi kart bilgilerinizin çalınmasından korkuyorsanız Sanal kart oluşturup limitini de kendiniz belirleyip güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. İsterseniz İninal kart gibi ön ödemeli kartlar ile de ödeme yapabilirsiniz, fakat karta yatırdığınız parayı geri çekemezsiniz ve aylık 750tl'den fazla alışveriş yapamazsınız.

Genelde kargolar ücretsiz olur ve alacağınız ürünün ağırlığı ve farklılığına göre satıcılar kargo ücreti isteyebilir. Alacağınız ürün mutlaka kayıtlı bir posta olmalıdır, yoksa postacı kargonuzu apartmanın içine bırakır ve bu durumda kaybolma ihtimali fazladır. Alacağınız takipli üründe ''Registered'' ifadesi yer almalıdır, Örneğin: ''China Post Registered Air Mail''. Kargo süresi ise biraz şans işidir, kimi zaman 14-15 günde gelir bazen 27-28 günde gelir. Kayıtlı postanızın kaybolma ihtimali çok azdır ve bu yüzden sıkıntı yaşamazsınız. Kargonuz Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra Ptt size en kısa zamanda teslim etmeye çalışır.

Türkiye'ye giriş yapasıya kadar kargonuzun hareketlerini şu siteden takip edebilirsiniz; http://www.17track.net/tr Oldukça kullanışlı bir online takip sitesi olan 17track'i Çin'den gelen siparişlerinizi takip etmek için kullanabilirsiniz.

Kargonuz Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra ise Ptt'nin online kargo takip sitesinden kargonuzu takip edebilirsiniz; http://gonderitakip.ptt.gov.tr


Aliexpress'den alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi de doğru satıcıyı seçmektir. Öncelikle satıcının yeteri miktarda pozitif geri bildirimi olması ve belli bir satış hacmine ulaşması önemlidir. Ürünün genel değerlendirmesinin yüksek olması o satıcıdan alışveriş yapan kişilerin memnuniyet derecesini yansıtır. Size ulaşacak olan ürünün gerçek görünümünü merak ediyorsanız ürünün geri bildirim bölümünden ''With Pictures'' sekmesine tıklayarak kolay bir şekilde bulabilirsiniz. İlgilendiğiniz ürünü Türkiye'den alanların yorumlarını merak ediyorsanız ''View reviews from Turkey'' sekmesine tıklayarak onların deneyimlerinden faydalanabilirsiniz.

ÖRNEĞİN; Eğer ürünü iade etmek veya ürün gelmediyse paranızı iade almak istiyorsanız dispute açmalısınız. Tavsiyem ilk olarak satıcıya sorun hakkında ulaşın ve derdinizi anlatın, dispute açacak kadar satıcıyla anlaşamamazlık varsa dispute açmanız gerekmektedir. Dispute bölümünde derdinizi İngilizce anlatıp neden Dispute açtığınızı söylemelisiniz. Aliexpress eğer siz haklıysanız size paranızı geri ödeyecektir. Size tavsiyem ürününüz geldiği vakit açarken bir video çekin ki kötü bir duruma karşı elinizde aktif kanıt bulunsun.

Genel Uyarılar! Mutlaka Okuyun!
Aliexpress'ten telefon almak istiyorsanız maalesef ülkemiz gümrük yasalarınca almanız mümkün değildir. Alsanız dahi gümrükten geçmez ve geri gönderilir. Parfüm, kozmetik ürünü almanız yasaktır. İlaçları ise sadece reçetenizi gümrüğe ulaştırmanız halinde teslim alabilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder