31 Ekim 2016 Pazartesi

AMAZON ALIŞVERİŞ REHBERİ

Amazon Alışveriş Rehberi:

AMAZON

Amazon kurulmuş en büyük internet alışveriş sitesi'dir
. Amazon'un işleyişi bizzat kendi sattığı ürünler olmakla beraber farklı satıcıların da satış yapmasına imkan veren bir sistemdir. Amazon müşterisine oldukça değer verir, diğer Çin kaynaklı sitelere nazaran sizin alışveriş memnuniyetini özenle sağlamaya çalışır. Amazon.com kendi sattığı ürünlerin her zaman arkasında durur ve durumla bizzat ilgilenir. Benim de size tavsiyem Amazon'un kendi satışını yaptığı ürünleri tercih etmenizdir. Amazon'un kendi sattığı ürünleri ''Ships from and sold by Amazon.com'' ayrıntısıyla ayırt edebilirsiniz. Eğer başka bir satıcı'dan alışveriş yapıp bir sorun yaşarsanız sorunu o satıcıyla konuşup halletmeniz gerekir. Amazon'un kendi satışını yaptığı ürünlerde bir problem yaşarsanız chat bölümünden yardım alarak sorununuzu kolay ve sorunuz bir şekilde halledebiliyorsunuz. Size zorluk çıkarmayan aksine kolaylık sağlayan en önemli alışveriş sitelerinden birisidir. Satana kadar değil sattıktan sonra herhangi bir soruna karşı da size yardım eder. Tavsiye ettiğim en güvenilir, en sorunsuz yurtdışı alışveriş sitesi diyebilirim.

Daha önce yurtdışından alışveriş yapmamış kişiler Amazon'dan alışveriş yapmakta tereddüt yaşayabiliyorlar. Yine Ad Soyad, Adres ve Ödeme konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Ad Soyad ve Adres konusunda yapmanız gereken en önemli şey 'Türkçe Karakter' kullanmamanız gerektiğidir. Örneğin: ''Çağatay Ulaş'' isimli birisi Ad soyad Kısmına ''CAGATAY ULAS'' yazmalıdır; Adres için yine türkçe karakter kullanmamalıyız Örneğin: ''Sarnıç Özen Mahallesi Üstün Apt.'', '' Sarnıc Ozen Mahallesi Ustun Apt.'' olarak yazılmalıdır. Buna ek olarak sipariş vermeden önce Tc. Kimlik Numaranızı Amazon'a kaydetmeniz gereklidir, yoksa boşa zaman kaybı yaşarsınız. Kargo şirketi siparişinizi bekletir ve size bir mail atarak sizden Tc. Kimlik No girmenizi ister. Adresinizi kaydettiğiniz ''Manage Adress Book''tan ''Edit''e tıklayıp ''ID NUMBER'' kısmına Tc. Kimlik No girebilirsiniz.
AMAZON KAYIT İŞLEMİ


Yapılan en büyük hatalardan birisi de üye olmadan siteyi dolaşmaktır. Üye olmadan dolaşmak büyük bir zaman kaybıdır. Türkiye'ye gönderimi olmayan ürünleri ayırt etmeniz zor olabilir, kargo ücretini göremezsiniz. Sitedeki ürünlerde çokça gördüğünüz ''Free Shipping'' kargo seçeneği sadece Amerika'da geçerlidir. Yani Amazon ülkemize bedava kargo ile gönderim yapmamaktadır. Ucuz maliyetli hangi kargoyu seçmeliyim derseniz; Standard shipping seçeneği Türkiye'ye gönderim yaptıkları en ucuz maliyetli kargo şeklidir. Aldığınız ürünün ağırlığına göre kargo ücreti artar. Tavsiyem alacağınız ürünlerin listesini yapıp tek seferde alışveriş yapmanızdır. Tabi gümrük sınırına dikkat etmeniz gerekmektedir, gümrük sınırını geçiyorsa toplu alışveriş yapmamalısınız. Şu andaki Vergi Sınırı kargo hariç 75 Euro ''83 dolar''dır. Eğer aldığınız ürün vergi sınırını geçiyorsa ve Amazon.com'un bizzat kendi sattığı bir ürünü alıyorsanız Amazon.com sipariş ekranında ödeyeceğiniz vergiyi otomatik hesaplar ve Türkiye'de gümrükte vergi ödeme ile uğraşmanız gerekmez. Eğer Amazon.com'un kendi sattığı ürünler dışında başka bir satıcıdan ürün aldıysanız vergisini Türkiye'de ödemeniz gerekir ve yüksek bir vergi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Vergi ödemeye razıysanız da tutar olarak 1500 Euro'yu geçmemelisiniz. Türkiye'ye gönderilen ürünleri ayırt edebilmek için sol taraftaki ''Ship to Turkey'' seçeneğine tıklamalısınız.
AMAZON TÜRKİYEYE GÖNDERİLEN ÜRÜNLER


Ödeme yöntemi olarak Kredi kartı(Sanal Kart), 3d zorunluluğu olmayan banka kartları ve Ön Ödemeli Kartları(İninal Kart) kullanabilirsiniz. Güven konusunda hiç şüphe etmeyeceğiniz bir site'dir Amazon, yine de tereddüt ediyorsanız sanal kart oluşturup ödeme yapabilirsiniz. Siparişi verdikten sonra Amazon parayı hemen çekmez, kargo aşamasına gelip kargoya verilmeden önce karttan çekim yapılır. Eğer kartınızda yeterli bakiye varsa siparişiniz başarıyla oluşturulur. Eğer ''Standard Shipping'' ile sipariş verdiyseniz kargonuz İ-Parcel ile Türkiye'ye ulaştılır ve daha sonra Yurtiçi Kargo siparişi evinize kadar teslim eder. İ-parcel Takip etmek için; 
İPARCEL KARGO TAKİP


Genel Uyarılar! Mutlaka Okuyun!
Amazon'dan telefon almak istiyorsanız maalesef ülkemiz gümrük yasalarınca almanız mümkün değildir. Alsanız dahi gümrükten geçmez ve geri gönderilir. Parfüm, kozmetik ürünü almanız yasaktır. İlaçları ise sadece reçetenizi gümrüğe ulaştırmanız halinde teslim alabilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder